Pierwszy etap za nami!
267 tys. zł gmina Oborniki pozyska na renowację i zabezpieczenie kąpieliska w Obornikach.
Złożony projekt został oceniony przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „7 Ryb”, uzyskał pozytywną ocenę (36,3 punkty) w zakresie zgodności operacji z LSROR oraz pod względem spełniania kryteriów wyboru, w ramach działań polegających m.in. na ochronie środowiska lub dziedzictwa przyrodniczego na obszarach zależnych od rybactwa w celu utrzymania jego atrakcyjności. Zajmuje drugie miejsce na liście rankingowej i mieści się w limicie dostępnych środków – wyjaśnia Beata Nowak, kierownik Biura Pozyskiwania Funduszy UM.
Kąpielisko potocznie nazywane „Żwirkami” mieści się w Obornikach przy ul. Kowanowskiej. W 2012 roku wpisane zostało do wykazu kąpielisk uchwałą Rady Miejskiej w Obornikach. Zbiornik wodny o powierzchni ok.11,66 ha, położony jest w dolinie (niecce), otoczonej przede wszystkim niską roślinnością (krzewy i trawy) oraz rosnącymi pojedynczymi drzewami. Powstało w miejscu, gdzie w latach 70. i 80. XX w. wydobywano żwir i piasek dla celów budowlanych. Sztuczny zbiornik wodny wraz z plażą, placem zabaw i boiskiem do gry w piłkę siatkową w poprzednich latach miał status miejsca przeznaczonego do kąpieli. W sezonie letnim funkcjonował tu również sklepik, ogródek piwny oraz skromnie wyposażona wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych.
Długo oczekiwana przebudowa kąpieliska miejskiego będzie polegała na budowie przy jeziorze zespołu budynków: sanitarnego, administracyjnego i gastronomicznego. Budynek sanitarny, zagospodarowany zostanie na przebieralnie, toalety, prysznice i punkt medyczny. Natomiast budynek administracyjno-gastronomiczny mieścić będzie pomieszczenie kierownika, ratowników oraz kuchnię z zapleczem i magazyn na sprzęt pływający (kajaki, rowery wodne). Łączną wartość inwestycji oszacowano na 1.107.246 zł.
Utrzymanie specyficznych warunków, jakie tu panują i ochrona obszaru, będącego miejscem rozwoju i przetrwania wielu typów siedlisk przyrodniczych, pomimo znacznych przekształceń środowiska przez człowieka oraz zabezpieczenie naturalnego magazynu bioróżnorodności to priorytet, mający na celu nie tylko ograniczanie zagrożeń związanych z zanieczyszczaniem zasobów wód, ale również ochronę zdrowia człowieka przed bakteriami chorobotwórczymi, wirusami, pasożytami oraz różnego rodzaju grzybami.
Projekt przewiduje stworzenie właściwej infrastruktury i wyeliminowanie potencjalnej możliwości skażenia nieczystościami stałymi i płynnymi wód gruntowych, które dopływają do akwenów naturalnych, jakościowo tożsamymi z komunalnymi powstałymi w skutek bytowania ludzi na terenie kąpieliska przez cały rok oraz wprowadzenie selektywnej gospodarki odpadami. Ponadto poprawa komfortu korzystania z obiektu pozwoli na zwiększenie różnorodności form i popularyzację aktywnego wypoczynku – dodaje Beata Nowak.