21.04.2025 r.

21.04.2025 r.

#kalendariumobornickie 

Zdjęcie główne to drużyny dziewczęce piłki ręcznej Szkół Podstawowych nr 3 i 4 w roku 1996 🙂 

  • 21 kwietnia 1938 r. przetrzymywanych podczas oktawy policyjnej za włóczęgostwo i zawodowe żebractwo Wesołowską Stanisławę, Smok Martę, Ślązaka Franciszka, Tłuskta Edwarda i Jasiczka Piotra bez stałego miejsca zamieszkania, sąd grodzki skazał na umieszczenie w zakładzie przymusowych robót w Bojanowie  

  • 21 kwietnia 1938 r. w auli szkolnej odbyło się drugie przymusowe szczepienie zapobiegające błonicy. Szczepieniem objęte zostały dzieci urodzone w latach 1927 – 1936 włącznie.

  • 21 kwietnia 1938 r. zgodnie z zarządzeniem ówczesnego burmistrza Obornik Khuna, we wszystkich budynkach miasta Oborniki trzeba było wyłożyć trutkę na szczury. Poprawność wyłożenia trutki sprawdzać mieli specjalni kontrolerzy. Niedostosowanie się do zarządzenia skutkować mogło karą grzywny do 60 zł lub pozbawienia wolności do dni 7. Trutka była do nabycia w drogerii Weichmana

 

  • 21 kwietnia 1989 r.  kościół ewangelicki wraz z pastorówką został przekazany na własność parafii Św. Józefa w Obornikach.

  • 21 kwietnia 1994 r. Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu ustaliła że w wyborach samorządowych wybierać będziemy 28 radnych rady miejskiej w Obornikach, a nie jak to miało miejsce w pierwszej kadencji samorządu 32 ( aktualnie rada liczy 21 radnych)

  • 21 kwietnia 1994 r. w Obornikach gościł ksiądz Arcybiskup Jerzy Stroba. Podczas wizyty spotkał się z radnymi w urzędzie, a także wizytował Fabrykę Mebli.

  

  • 21 kwietnia 1998 r. Wielkopolskie Fabryki Mebli w Obornikach umieszczone zostały w spisie spółek giełdowych

  • 21 kwietnia 1999 r. w Objezierzu odbyła się I Powiatowa Olimpiada Wiedzy Rolniczej. Organizatorami Olimpiady byli pracownicy Powiatowego Zespołu Doradczego ODR Sielinko przy współudziale Zespołu Szkół Rolniczych w Objezierzu.

Głos Obornicki nr 78 z 1999

  • 21 kwietnia 2010 r. piłkarze nożni Sparty Oborniki przegrali w III lidze kujawsko – pomorsko – wielkopolskiej z Polonią Nowy Tomyśl 1:2. Skład Sparty:
    Słowik – Radziwołek (75 min Golon), Siemiński, Maciejewski, Zawadzki, Cyranek (62 min Bukowski), Paździerski, Pytlak, Jóźwiak ( 55 min Kopaniarz), Sowiński (67 min Szymanek), Jarentowski Bramka dla Sparty:  76 min Kopaniarz – 1:2

  • 21 kwietnia 2011 r. na cmentarzu parafialnym w Obornikach pożegnaliśmy znanego niemal przez wszystkich Oborniczan, historyka, nauczyciela i działacza społecznego – Franciszka Taberskiego.  Pan Franciszek Taberski urodził się w 1913 r. w Chorośnicy w powiecie Nowy Tomyśl. W 1934 r. podjął studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, kilkakrotnie przerywane poborami wojskowymi. W czasie II wojny światowej walczył z okupantem hitlerowskim jako żołnierz armii polskiej. Pierwsze nauczycielskie doświadczenie profesora Franciszka Taberskiego to nauka pisania i czytania, której profesor udzielał prostym żołnierzom w obozie Wezuwe koło Kolonii. Pracował tam jako nauczyciel w obozie wysiedleńców w Milheim w Kolonii w okresie od maja 1945 r. do lipca 1946 r.  Po powrocie do kraju podejmuje pracę w inspektoracie szkolnym w Nowym Tomyślu a 1 września 1946 r. rozpoczyna pracę nauczyciela w Miejskim Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym w Nowym Tomyślu. 
    W 1950 r. roku rozpoczyna pracę w obornickim liceum. W 1951 r. spod jego skrzydeł wyszli pierwsi maturzyści. W 1955 r. obejmuje funkcje wicedyrektora liceum, którą pełni do 1975 r. Po przejściu na emeryturę w 1988 r. nie zaprzestał pracy nauczycielskiej. Profesor Franciszek Taberski był również aktywnym działaczem społecznym. Przez 30 lat piastował funkcje radnego Rady Powiatowej, Rady Miejskiej i Gminnej Rady Narodowej w Obornikach. Ściśle współpracował z biblioteką publiczną i współorganizował Izbę Regionalną w Bibliotece Publicznej w Obornikach. Jest współautorem książki „Dzieje Obornik”. W czasopiśmie ZNP redagował artykuły o osadnictwie na ziemi obornickiej. Był opiekunem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Na początku lat 90-ych profesor, jako niepodważalny autorytet, był powołany jako członek komisji egzaminacyjnych na Wydziale Historii UAM.  Zasługi i ciężka praca profesora były dostrzegane i doceniane. Władze oświatowe wystawiały profesorowi wyróżniające oceny pracy. Profesor otrzymał nagrodę I stopnia  Ministra Oświaty, Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 1972 r. Kurator Oświaty nadał panu Franciszkowi Taberskiemu zaszczytny tytuł Profesora Szkoły Średniej a w 1979 r. profesor został wpisany do Księgi Zasłużonych dla Oświaty i Wychowania Wielkopolski. Otrzymał również medal Zasłużony dla Ziemi Obornickiej.

  • 21 kwietnia 2012 r. piłkarze nożni Sparty Oborniki pokonali na wyjeździe Piast Kobylnica 3:1. Wosicki – Muszyński, Siemiński, Maciejewskim, Panowicz, Brauza, Cyranek (67 min Krzyżanowski), Lizewicz ( 57 min Lech), Michałowski ( 68 min Paździerski), Bukowski (76 min Cegielski), Szyszka. Bramki dla Sparty: 13 min – Szyszka – 1:0, 24 min – Cyranek – 2:0, 85 min – Szyszka – 3:1

  • 21 kwietnia 2012 r. odbył się już XII zlot organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Tradycyjnie rajd rozpoczął się od uroczystego apelu w Rożnowicach. Po wspólnej modlitwie przy grobach pomordowanych podczas II wojny światowej złożono wieńce i znicze. W rajdzie uczestniczyły przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów. Wszyscy mogli wybrać jedną z trzech tras, prowadzących do strzelnicy myśliwskiej w Dąbrówce Leśnej, gdzie na uczestników czekała pyszna grochówka  oraz dużo atrakcji i konkursów.

  • 21 kwietnia 2013 r. piłkarze nożni Orkanu Objezierze zremisowali w meczu o mistrzostwo B klasy 0:0 z Czarnymi Kaźmierz

 

  • 21 kwietnia 2013 r. w Suchym Lesie odbyły się II Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski w karate Shotokan sygnowane przez Polski Związek Karate. Na tatami gminnej hali widowiskowej w licznie obsadzonych konkurencjach wystąpili zawodnicy z całej Wielkopolski oraz klubów z Prudnika, Stargardu Szczecińskiego, Bydgoszczy – łącznie 220 zawodników z 25 klubów. Liczną reprezentację wystawił Obornicki Klub Karate Shotokan, który w konkurencjach wiekowych od 7 do 13 lat zdobył w sumie  14 medali  będąc czołowym klubem w konkurencjach indywidualnych i zdecydowanie najlepszym w konkurencjach drużynowych. Dla wielu młodszych zawodników zdobyte medale były pierwszymi dużymi osiągnięciami sportowymi, na które pracowali przez ostatnie lata, dlatego radość samych zawodników, trenerów (W. Bloch, J. Kuc, O. Chmielewska) oraz głośno kibicujących rodziców była wielka.

KONKURENCJE INDYWIDUALNE
MACIEJ MULLAUER – srebrny medal kata 10-11 lat, brązowy medal kata 12-13 lat
OLGA KACZMAREK – srebrny medal-kata indywidualne 12-13 lat
MONIKA KUŹNIAK – brązowy medal – kata indywidualne 12-13 lat
KACPER RODAK – brązowy medal – kata indywidualne 8-9 lat
MONIKA DMYTRUSZYŃSKA – brązowy medal –kata indywidualne 8-9 lat
SEBASTIAN KLESZCZ – brązowy medal –kata indywidualne 7 lat i młodsi

KONKURENCJE DRUŻYNOWE
Kata drużynowe chłopców 9 LAT I młodsi :
ZŁOTY MEDAL –  Filip Kuźniak, Kacper Rodak, Kamil Nogaj
SREBRNY MEDAL – Tomasz Gazda, Nikodem Januszak, Jakub Wróblewski
BRĄZOWY MEDAL –Hubert Plewa, Gracjan Maciejewski, Jakub Dykcik

Kata drużynowe chłopców 10-11 lat

ZŁOTY MEDAL – Maciej Mullauer, Jakub Kuklewski , Mikołaj Michalak
BRĄZOWY MEDAL – Krzysztof Dykcik, Jakub Dykcik, Michał Chudzicki

Kata drużynowe dziewcząt  9 lat i młodsi

SREBRNY MEDAL – Marta Zydorczak, Maria Polarczyk, Magdalena Zydorczak

Kata drużynowe dziewcząt 10-11 lat

ZŁOTY MEDAL – Julia Wojciechowska, Magdalena Zydorczak, Monika Dmytruszyńska

 

  • 21 kwietnia 2017 r. Krystyna Tibbe i Menno Vos przebywali na gościnnej Ziemi Obornickiej, do południa trwały egzaminy gimnazjalne, dlatego postanowiono zwiedzić Magazyn Motoryzacji Polskiej w Kąkolewicach koło Budzynia, gdzie goście podziwiali pieczołowicie odnowione z wielkim zaangażowaniem i pietyzmem zabytkowe polskie motocykle, motorowery, skutery, ciągniki, samochody osobowe, ciężarowe, specjalistyczne i autobusy. Szczególne zainteresowały Menno Vos polskie samochody pożarnicze, w tym dopiero co odnowiony zabytkowy STAR 25 pochodzący z OSP Świerkówki jak również ekspozycja mundurów strażackich.

Krystyna Tibbe i Menno Vos wpisali się do kroniki zwiedzających, a kustosz wystawy Wojciech Burzyński wręczył gościom okolicznościowe pamiątki. W drodze do Zespołu Szkół w Objezierza zatrzymano się przy Urzędzie Miejskim w Obornikach i gabinecie Burmistrza Obornik na ręce Zastępcy Burmistrza Piotra Woszczyka przekazano pozdrowienia od nowego Burmistrza Emmen i podziękowania za otrzymane z Biura Promocji kalendarze przedstawiające Oborniki. Goście z Emmen przywieźli dla Burmistrza Tomasza Szramy, który był w roku 2015 w Emmen razem z szkolnym zespołem folklorystycznymi z Objezierza, regionalny specjał piekarniczy Rozijnen-Krentenbrood- chleb z rodzynkami.

Następnie udano się z darami- odzieżą na zajęcia praktyczne dla uczniów zawodów gastronomicznych do Zespołu Szkół w Objezierzu.

Dla Wspólnoty Wolontariatu Hospicyjnego ” Ludzki Gest” im. Św. Jana Pawła II przywieziono dary w postaci środków pielęgnacyjno- higienicznych.

Holenderscy goście pomagają nie tylko społeczeństwu Obornik, ale wielu innych miast Wielkopolski od roku 1981 wyrażając w ten sposób symbolicznie swoją wdzięczność i pamięć za wyzwolenie Holandii przez żołnierzy I Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka wiosną 1945 roku i solidarność z narodem polskim.

Adam Maliński

 

  • 21 kwietnia 2017 r. w Obornickim Ośrodku Kultury  miał miejsce koncert „Rejs marzeń” przygotowany przy współpracy Rck Rogoźno. Wystąpili: Obornicka formacja „Taldeo” i rogozieńska grupa teatralno- muzyczna „To my”.

21 Kwietnia

Słońce znajduje się w znaku Byka

Imieniny obchodzą: Bartosz, Feliks, Aleksandra

Święta:

Brazylia- Tiradentes

Osoby urodzone 21 kwietnia mogą bardzo wiele osiągnąć dzięki swojej silnej woli. Umiejętnie przezwyciężają życiowe przeszkody. Wykazują zdolności umysłowe i dyplomatyczne. Są zdecydowani i solidni.

Urodzeni 21 kwietnia: Paweł Brożek- piłkarz, Tomasz Kot- aktor

Zmarli 21 kwietnia: Aleksander Gawroński (2003)- aktor

1975- został wydany album „ABBA” grupy ABBA

Opracowanie: Krzysztof Nowacki