„Dzień Wargowa” pełen wspomnień
Mieszkańcy Wargowa spotkali się w sobotnie popołudnie 26 września w Wiejskim Domu Kultury na tradycyjnym Dniu Wargowa. Tegoroczny Dzień Wargowa poświęcony był 790 – leciu istnienia wsi oraz wspomnieniom o zasłużonych mieszkańcach miejscowości. Spotkanie prowadziły: Irena Madziarek – sołtys Wargowa i Renata Minta-Repczyńska. Wiejski Dom Kultury bardzo licznie wypełnili mieszkańcy i zaproszeni goście w tym Pani Burmistrz Anna Rydzewska oraz jej zastępcy Panowie Bogdan Bukowski i Henryk Łukaszewski.
Przywołano we wspomnieniach zasłużonych mieszkańców Wargowa: Helenę i Sylwestra Boniaków, Stefana Siudzińskiego, Antoniego Stróżyka, Janusza Grobelnego, Władysława Wójcika, Krystynę Żółtowską-Bielińską.
Historię szkół w Wargowie przedstawiła Anna Stanek. W miejscowości były dwie szkoły: jedna z nich funkcjonowała w latach 1846-1948, a druga w latach 1912-2003. Wspominano byłych nauczycieli i uczniów tych szkół.
O Wargowie w latach okupacji mówił Maciej Stanek. Dwunastu mieszkańców wsi straciło życie z rąk zarówno Niemców jak i Rosjan. Ze wsi zostało wywiezionych 54 wargowian w lubelskie, a 18 mieszkańców było skierowanych na roboty do Niemiec.
Szczególnie podniosłym punktem Dnia Wargowa była możliwość zobaczenia przez mieszkańców po 70-ciu latach drewnianej figury św. Jana Nepomucena. Figura ta została wykonana z drewna dębowego w 1900 roku przez ówczesnego właściciela dóbr wargowskich Teodora Żółtowskiego na pamiątkę jego dziadka, który miał na imię Jan Nepomucen i był pierwszym z rodu Żółtowskich w woj. Poznańskim. Do roku 1939 figura stała na rozwidleniu dróg. Na początku okupacji mieszkańcy ukryli figurę przed zniszczeniem przez Niemców w spichlerzu. W czasie okupacji Niemcy zniszczyli w Wargowie pozostałe kapliczki i krzyże przydrożne. Figura dotrwała do powrotu rodziny Żółtowskich do Wargowa – wtedy mieszkańcy przekazali ją właścicielom, którzy ją pieczołowicie odrestaurowali i dziś figura zdobi wnętrze pałacu. Wnuk Teodora Żółtowskiego, Pan Wojciech Żółtowski na Dzień Wargowa wypożyczył figurę, która witała gości wchodzących na uroczystość.
Władze samorządowe uhonorowały okolicznościowymi dyplomami zasłużonych mieszkańców Wargowa: Renatę i Józefa Hnatów, Tadeusza Kałka, Renatę Mintę – Repczyńską, Bogumiłę Ostrowską, Aleksandrę Stanek i Wojciecha Żółtowskiego.
Symboliczny kwiat pamięci z rąk sołtys Ireny Madziarek otrzymały Panie: Joanna Grobelna, Halina Lerczak, Aldona Olczak, Barbara Stróżyk i Leokadia Tyma.
dPodczas spotkania mieszkańcy i goście wysłuchali wierszy o Wargowie autorstwa Henryka Wojtysiaka. A czas umilały piosenki w wykonaniu Zofii Król i Czesława Karolczaka. Przy stołach pełnych wspaniałości kulinarnych przygotowanych przez Koło Gospodarne Wargowianki wspominano i biesiadowano przez wiele godzin.