Aktualności

Pierwszy dzień obowiązywania ustawy śmieciowej

Pierwszy dzień obowiązywania ustawy śmieciowej

Od dziś (01.07) obowiązuje ustawa śmieciowa, czyli wchodzą w życie nowe zasady odbierania odpadów komunalnych. Na najważniejsze i najbardziej interesujące mieszkańców pytania odpowiada Prezes PGKiM Sławomir Haraj.

1.    Kto będzie odbierał śmieci komunalne od mieszkańców Obornik?
Od dnia 1 lipca 2013 roku, na tzw. okres przejściowy, czyli do czasu wyłonienia firmy zajmującej się odbiorem odpadów w przetargu organizowanym przez ZM GOAP, wyłącznym odbiorcą na terenie Miasta i Gminy Oborniki będzie PGKiM Sp. z o.o. w Obornikach z siedzibą przy ul. Lipowej 19.
Spółka będzie odbierać odpady niesegregowane komunalne (zmieszane), odpady segregowane (szkło, plastik, papier) oraz odpady zielone (trawa, liście).

2.    Jak często będą odbierane odpady od mieszkańców?
Zgodnie z Regulaminem utrzymania i porządku odpady komunalne będą odbierane nie mniej niż raz na dwa tygodnie, natomiast w zabudowie wielorodzinnej nie rzadziej niż raz w tygodniu. W przypadku dużych skupisk mieszkańców częstotliwość ta będzie jeszcze większa. Mieszkańcy wielu wiosek w naszej gminie, od których odbieraliśmy odpady raz w miesiącu będą mieli teraz odbierane odpady częściej. Dla mieszkańców Obornik częstotliwość wywozu będzie podobna jak do tej pory.
Odpady segregowane w okresie przejściowym będą odbierane od mieszkańców raz w miesiącu, natomiast odpady zielone w okresie co dwa tygodnie. Warto pamiętać, że zgodnie z regulaminem odbiór odpadów zielonych będzie się odbywał w okresie od kwietnia do listopada.
Dokładny harmonogram odbioru poszczególnych odpadów zamieszczony jest poniżej, jak również  znajduje się na stronie Spółki PGKiM – www.pgkim.info.

2013-06-25_harmonogram_odpady_segregowane

 2013-06-25_harmonogram_odpady_zielone

2013-06-25_harmonogram_odpady_zmieszane_gmina

2013-06-25_harmonogram_odpady_zmieszane_oborniki

3.    Czy zwiększona częstotliwość odbioru odpadów wpłynie na cenę ich odbioru?
Do czerwca 2013 mieszkańcy mieli obowiązek zdeklarowania czy segregują, czy nie segregują odpady oraz ile osób zamieszkuje na ich posesji. Na podstawie tych informacji zostały ustalane wartości opłat za odpady. Natomiast  zwiększenie częstotliwości wywozu odpadów oraz to ile ich wytwarzamy, nie mają wpływu na wysokość opłaty.
Reasumując – cennik za wywóz śmieci będzie stały zarówno dla mieszkańców wsi, jak i miasta, dlatego usługa, czyli częstotliwość wywozu też musi być równa dla wszystkich.

4.    Czy Spółka będzie wymieniać mieszkańcom pojemniki na nowe?
W okresie przejściowym zachowuje się eksploatację obecnie użytkowanych pojemników. W przypadku, gdy te pojemniki były nadmiernie zużyte będą sukcesywnie wymieniane na nowe.

5.    Co z pojemnikami, które klienci wykupili na własność?
Wszyscy nasi klienci otrzymali w czerwcu 2013 roku informacje od nas, w których prosimy o powierzenie ich naszej spółce. W zamian za to zobowiązujemy się do naprawy, utrzymywania w czystości i wymiany uszkodzonych pojemników. Wystarczy wypełnić i podpisać załączone do informacji, oświadczenie i dostarczyć je nam.

6.    Jakie odpady należy segregować?
Dzięki wprowadzonej ponad rok temu, tzw. segregacji workowej  większość obornickich mieszkańców zdołała wdrożyć system segregacji śmieciowej. Mieszkańcy naszej gminy wywiązują się z tego systemu znakomicie. W 2010 roku odzyskiwaliśmy ok. 4 kg śmieci segregowanych na jednego mieszkańca gminy,  o tyle już w 2011 odzyskaliśmy  11kg, a w 2012 – 22kg.
Mieszkańcy domów jednorodzinnych otrzymają opisane zgodnie z przeznaczeniem worki, a mieszkańcy domów wielorodzinnych tak samo oznaczone pojemniki. Do tej pory śmieci segregowano w 3 kategoriach – szkło, plastik, papier.
Nowością od 1 lipca będzie zwiększenie asortymentu segregowanych odpadów np. kartoniki po sokach i mleku, serkach ,czy jogurtach będzie można wrzucać do plastików.
Wszelkie informacje dotyczące tego jakie odpady jak należy segregować można znaleźć na stronie ZM GOAP – http://www.goap.org.pl/edukacja/jak-segregowac-smieci/
Natomiast jako całkowitą nowość  wprowadzamy również zbiórkę odpadów zielonych.

7.    Jakie odpady możemy zakwalifikować jako odpady zielone?
Do worków lub pojemników na odpady zielone możemy wrzucać wszystkie rośliny, trawy, rozdrobnione gałązki i liście. Ze względu na specyfikę kompostowania nie wolno natomiast traktować jako odpady zielone  np.  zepsutych owoców, warzyw, resztek jedzenia,  gałęzi i konarów drzew.
W związku z tym, że odpady zielone w naszej gminie nie były wcześniej odbierane prosimy wszystkie zainteresowane osoby o kontakt osobisty w siedzibie spółki lub telefoniczny pod numerem 61 29-61-206 wew. 17, bądź 609-399-053, abyśmy mogli dostarczyć w/w osobom worki do ich segregacji.

8.    Co jeśli pojemniki lub worki klienta zapełnią się szybciej niż w zakładanym harmonogramie odbioru?
Zgodnie z założeniami ustawy śmieciowej  i regulaminem Związku jesteśmy zobowiązani odbierać każdą ilość śmieci w ramach ustalonej opłaty. Klient więc nie będzie musiał dopłacać, jeśli wyprodukuje więcej odpadów niż zakłada regulamin.  Takie sytuacje będą odnotowywane i w przypadku, kiedy okaże się, że nadprodukcja śmieci jest stała zastosujemy podstawienia większego pojemnika lub zwiększymy częstotliwość odbioru.

9.     Czy mieszkańcy gminy mają obowiązek wystawiania pojemników i worków w dniu ich odbioru?
Informujemy o obowiązku  wystawienia pojemników i worków do segregacji oraz odpadów zielonych przed własną posesję zgodnie z harmonogramami wywozu do godz. 7.00 rano, co usprawni odbiór odpadów. Należy pamiętać również o utrzymaniu porządku w miejscu gromadzenia odpadów.

10.    Co jeśli klient zdeklarował, że będzie przestrzegał zasad segregacji, a nie uskutecznia tego?
W przypadku stwierdzenia nie dotrzymania warunków umowy, dot. segregacji śmieci klient poniesie konsekwencje. Po pierwszej kontroli  dostanie pouczenie i ostrzeżenie, ale następnym razem zostanie wycofana jego deklaracja segregacji, a co za tym idzie, będzie zobowiązany uiszczać znacznie wyższą opłatę za śmieci niesegregowane.

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY SKŁADOWISKA.
30 czerwca 2013 roku po wielu latach eksploatacji Składowisko Odpadów w Uścikówcu decyzją Marszałka Województwa Wielkopolskiego zaprzestało składowania odpadów i rozpoczął się proces jego rekultywacji.
W związku z tym osoby dotychczas przywożące odpady na wysypisko w Uścikówcu nie będą miały już tej możliwości.